Energetska učinkovitost
Obstajajo številni načini, s katerimi lahko svojim naročnikom pomagamo doseči višjo raven energetske učinkovitosti. Ti so odvisni od njihovih potreb po energiji, porabe energije in njihove osnovne dejavnosti. V nadaljevanju je nekaj možnosti za povečanje energetske učinkovitosti.
Energetsko svetovanje
Izvajamo energetske preglede, s katerimi prepoznavamo potencial za izboljšave. Natančen pregled obstoječe porabe in energetskih sistemov ter analiza so osnova za strokovno opredelitev korakov, ki jih je treba izvesti za izboljšanje energetske učinkovitosti pri naročniku. Za vsak predlagan ukrep navedemo prihranek energije in stroškov, višino investicije, dobo vračanja, prioriteto vsakega ukrepa in možnost pridobitve razpoložljivih subvencij.
Sistemi energetskega upravljanja
Uvedba sistema energetskega upravljanja naročnikom omogoča nadzor in upravljanje porabe energije. Gre za ukrep, ki nam zagotavlja strukturiran in enostaven pregled vseh energetskih in finančnih tokov v realnem času. Avtomatizirano zbiranje in obdelava podatkov pomagata povečati zanesljivost in kakovost sistemov energetskega upravljanja, kar se posledično odraža v učinkovitejši rabi energije.
Ukrepi za zagotavljanje prihrankov toplotne in električne energije
V mnogo primerih lahko že samo z zamenjavo zastarele tehnološke opreme dosežemo do 50 % ali več prihrankov električne energije in zmanjšanje stroškov vzdrževanja.
Poleg zamenjave kotlov, hladilnih sistemov in druge opreme z energetsko učinkovitejšo tehnologijo tudi naslednje rešitve pomagajo pri zniževanju stroškov:
- akumulacija hladilne energije
- energetsko učinkovita razsvetljava
- izkoriščanje odpadne toplote
- toplotna izolacija stavb
- zamenjava oken in vrat z energetsko učinkovitejšimi
- avtomatska regulacija temperature v prostorih, glede na specifične potrebe
- kompenzacija jalove moči
- uvedba spremljanja in reguliranja vršne električne energije
Reference
Gorenje/Hlajenje 2 – Slovenija
Dve Gorenjevi najbolj aktivni proizvodni hali, kjer poteka proizvodnja kuhalnih aparatov in pralno-sušilnih aparatov, sta imeli zastarela sistema hlajenja.
Terme Čatež – Slovenija
Terme Čatež imajo kot celoletna počitniška destinacija in največje zdravilišče v Sloveniji visoko porabo energije, zato so se odločili sprejeti ukrepe za zniževanje porabe energije.
Serdika – Bolgarija
Stavba trgovskega središča Serdika, z več kot 210 trgovinami in restavracijami, je ena največjih tovrstnih v Bolgariji.
Obnovljivi viri energije
Obnovljivi viri energije so v središču naše dejavnosti in pomemben sestavni del večine naših rešitev. V nadaljevanju nekaj oblik obnovljivih virov, ki jih pogosto uporabljamo pri Resaltinih projektih.
Biomasa
Biomasa je obnovljiv in CO2 nevtralen vir energije, ki omogoča energetsko samooskrbo. Če upoštevamo stroške energije lahko prehod na biomaso prinese bistvene prihranke v primerjavi z drugimi oblikami ogrevanja. Še posebej primeren je za podjetja, ki imajo stalen letni odjem toplote.
Kotli na biomaso so tako pogosto uporabljeni za industrijske obrate, domove za starejše, šole, vrtce, hotele in športne objekte. Z namestitvijo takšnega sistema na biomaso lahko omogočimo pomembne finančne prihranke in znižamo negativne vplive na okolje.
Sončna energija
Sončna energija oziroma sončno sevanje lahko pretvorimo v električno energijo ali toploto za npr. ogrevanje stavb, pripravo tople sanitarne vode, adsorbcijsko hlajenje idr. Poleg finančne koristi sončni paneli pomagajo bistveno zmanjšati ogljični odtis in so najprimernejši za regije s pretežno sončnim vremenom.
Izraba energije okolice s pomočjo toplotnih črpalk
Toplotne črpalke lahko bistveno zmanjšajo stroške ogrevanja objektov, hkrati pa predstavljajo obnovljiv vir energije. Reverzibilne toplotne črpalke lahko poleg toplotne energije proizvajajo tudi hlad. Za sočasno proizvodnjo toplotne in hladilne energije v rešitve umeščamo polivalentne toplotne črpalke z visokim izkoristkom.
Soproizvodnja toplotne in električne energije (SPTE)
Specializirana oprema lahko gorivo kot je biomasa, uporabi za sočasno ustvarjanje tako toplotne kot električne energije, kar je veliko bolj učinkovito kot ločena proizvodnja. Enote SPTE so lahko vse od majhnih enot, ki lahko z energijo oskrbujejo domove za ostarele, do velikih obratov, ki lahko oskrbujejo cele skupnosti.
Reference
Sončna elektrarna KLS
KLS Ljubno d.o.o., svetovno znani proizvajalec zobnikov in obročev za avtomobilsko industrijo, in Resalta sta podpisala enega največjih projektov strešne sončne elektrarne v Sloveniji.
Sončna elektrarna Fraport
Sončna elektrarna Fraport moči 530 kWp na strehi garažne hiše s prizidkom na letališču Jožeta Pučnika.
Mesto Pirot
Mesto Pirot je objavilo javni razpis za znižanje stroškov ogrevanja in povečanje energetske učinkovitosti v štirih šolah.
Veliki projekti za toplotno in električno energijo
Poleg energetsko učinkovitih projektov Resalta razvija in izvaja tudi velike projekte za proizvodnjo trajnostne energije, ki po kapaciteti običajno presegajo 5 MW.
Bioplin
Metan iz bioplina, naravni stranski produkt čistilnih naprav, odlagališč in objektov za ravnanje z živalskimi odpadki, je obnovljiv vir energije. Namesto da bi z njegovim kurjenjem porabljali energijo in povečevali škodljive emisije, lahko Resalta pomaga naročnikom uporabiti ta plin kot obliko obnovljive energije.
Plin z odlagališč
Projektiramo, gradimo, vzdržujemo in upravljamo energetske sisteme, ki izkoriščajo stranske proizvode odpadkov na odlagališčih.
Ti projekti za obnovljivo energijo varno preusmerijo plin z odlagališč skozi izpušne vrtine in ga po ceveh pripeljejo v obrat za pretvarjanje plina v energijo, kjer se očisti, preden ga pretvorimo v energijo.
Soproizvodnja toplotne in električne energije
Resalta za svoje naročnike načrtuje in gradi objekte za soproizvodnjo toplotne in električne energije (SPTE). Le te izkoriščajo obnovljive vire energije kot gorivo za kotle, ki sočasno proizvajajo električno in toploto energijo.
Velike topotne črpalke
Termalno moč rek in vodnjakov ter drugih podzemnih virov vode lahko izkoristimo za pridobivanje toplote za mesta, za daljinsko ogrevanje in za poslovne uporabnike.
Reference
Oberon – Bolgarija
Oberon-H Ltd je eno prvih prehrambenih podjetij v Bolgariji, ki uvaža in pakira stročnice ter med, s temi izdelki tudi trguje. Prodajna paleta podjetja vsebuje širok nabor izdelkov, kot so džemi, omake, marmelade itd.
Sončna elektrarna Feniks
Sončne elektrarne skupne moči 136,5 kWp na strehah treh objektov Feniks Business Center.
Financiranje
Trajnostnost in energetska učinkovitost sta pomembni načeli, ki ju podjetja in javne institucije vključujejo v svoje dolgoročne strategije in cilje. Vendar pogosto, poleg pomanjkanja znanja in izkušenj, za uvedbo in realizacijo projektov energetske učinkovitosti nimajo razpoložljivih finančnih sredstev. Zato imamo v Resalti dva modela financiranja, enega za zasebni in enega za javni sektor in tako poskrbimo, da naši naročniki lahko izpeljejo projekte energetske obnove, ne da bi moralo v projekt investirati že ob začetku.
Model ESCO
Poslovni model ESCO podjetjem omogoča, da projekte energetske prenove izvedejo brez vnaprejšnjega vlaganja lastnega kapitala, saj investicijo odplačajo iz ustvarjenih energetskih prihrankov. Resalta poskrbi za razvoj, načrtovanje, izvajanje, financiranje in upravljanje z energijo ter vzdrževanje. Hkrati pri projektu prevzema tudi vsa tehnična tveganja in odgovornost.
Javno-zasebna partnerstva
Javno-zasebna partnerstva (JZP) so pravzaprav model ESCO za javne institucije in občine. Partner iz javnega sektorja objavi razpis za izbor zasebnega partnerja pri energetski obnovi.
Zasebni partner predlaga rešitev in če je uspešen na razpisu, izvede celoten projekt. To pomeni, da zagotovi zasnovo rešitve, financiranje, gradbena dela in izvedbo ter vzdrževanje za obdobje trajanja podpisane pogodbe.
Zasebni partner prevzame tudi vsa tveganja in jamči tudi za doseganje energetskih prihrankov javnega partnerja. Naložba se zasebnemu partnerju poplača iz doseženih prihrankov.
Reference
Mercator Srbija
Naročnik je želel znižati stroške električne energije, izboljšati razsvetljavo in ogrevalne sisteme v svojih trgovinah.
Občina Kruševac
Kruševac je mesto na jugu Srbije in središče širšega administrativnega območja z 128.000 prebivalci.
Livar – Ivančna Gorica in Črnomelj
Livar je specializirano podjetje za proizvodnjo produktov iz sive ter nodularne litine in mehansko obdelavo.